אירוע שיעור ביחד - סיכום שנת תשע"ו

 

ב 5/7/16 חגגנו את אירוע סיום שנת הפעילות תשע"ו בתכנית שיעור ביחד.

שר החינוך מר נפתלי בנט, מאות מורים, תומכי הוראה, אנשי צוות חינוכי ושותפים הגיעו לאולם ויקס במכון ויצמן

ונכחו בערב מעצים, של העשרה, חוויה והוקרה.

אנו משתפים אתכם בסרט שהוקרן לראשונה באירוע (וחלקו הראשון צולם במהלכו!)  

דבריה של דפנה דור, מנכ"לית העמותה, סיכמו את העשייה במהלך השנה וליוו את הערב כולו:

אחר צהריים טובים וברוכים הבאים לאירוע סיום השנה של התכנית שיעור ביחד.

תכנית שהחלה כפיילוט, הפכה למיזם והיום אנו בהחלט יכולים להתגאות בכך ששיעור ביחד היא תכנית הפועלת בשותפות עם משרד החינוך, בתי הספר וארגונים רבים המציעים ומאפשרים לעובדיהם להתנדב.

בואו רגע אתי 14 שנה אחורה... 

באוגוסט 2002 הקימו מיכל ברק ותמר ברק את עמותת שיעור אחר. המטרה היתה לאפשר לתלמידים מאוכלוסיות מעוטות הזדמנויות לפגוש דמויות לחיקוי, להרחיב את מנעד חלומותיהם, לשאוף ליותר, ולקדם שוויון הזדמנויות בחברה הישראלית. פעילות העמותה הלכה וגדלה. במודל הראשון של קורסי העשרה הנמשכים 12 מפגשים ומיועדים לבת"ס במדדי טיפוח גבוהים התנדבו השנה מעל 4,500 מתנדבים במסגרת 440 קורסים ב 102 ישובים. מאות ארגונים לוקחים חלק בפעילות, והעסקיים שבהם משתתפים גם בתרומה.

לאורך שנות הפעילות נחשפנו לאנשים מעולים והבנו שרבים רוצים להתנדב הרבה יותר למען החינוך. הודות לרישות הגדול ולקשרים המצוינים עם הארגונים, המתנדבים ובתי הספר, הבנו שאנו יכולים להרחיב את ערוצי ההתנדבות. לא רק קורסי העשרה שהמתנדבים מלמדים ברוטציה, אלא סיוע בתוך שיעורי הליבה, התנדבות שבועית ומחייבת.

וכך, אחרי תהליך ארוך, נולדה התכנית שיעור ביחד, כמודל של תומך הוראה מתנדב, לצד מורה בכתה. לא מחוץ לכתה, בתוך הכתה. ביחד.

זה לא היה פשוט בכלל. היה צריך להאמין. להאמין שיהיו מתנדבים שיסכימו להגיע לשעתיים בשבוע לאורך שנה לפחות, ובנוסף להכשרה של 32 שעות; להאמין שיהיו מורים שיסכימו לפתוח את דלת כתתם; להאמין שבתי הספר יקדמו בברכה את התכנית; להאמין שמשרד החינוך יעודד ולא יימנע; להאמין שנמצא גם את מי שיהיה מוכן לתקצב את ההפעלה המאד מאתגרת הזו. 

וזה לא קרה מעצמו. נדרש היה לשכנע, את מי שהיום הם השותפים שלנו, שאנחנו גם מאמינים וגם נבצע! נדרשה עבודה קשה ומאתגרת, הייתי אומרת כמעט כנגד כל הסיכויים. בהתחלה כולם הסבירו למה לא –

המתנדבים לא יכולים לבוא פעם בשבוע; חברות ההי טק לא ישחררו את האנשים היקרים שלהם ובטח לא יסייעו בגיוסם; המורים יחששו; בתי הספר לא ירצו. 

אז החלטנו על פיילוט, לפני ההרצה, לראות שיש היתכנות, שרוצים. עם שותפי דאז גידי קפלן (שאני שמחה שהגיע היום), איתרנו 17 תומכי הוראה, וביחד עם רשת אורט שגייסו את בתי הספר וערכו את ההכשרה, יצאנו לדרך בשישה בתי ספר. בשנים שלאחר מכן הרחבנו לכלל בתי הספר ויצרנו שותפות עם המכללות להוראה, הראשונות בהן היו לוינסקי ואורנים, ושולבו בכיתות 40 מתנדבים בשנה הראשונה לתכנית, ו-130 בשנתה השנייה.

והשנה -  350 צמדים – תומכי ותומכות הוראה, מורים ומורות. 

זה קרה בזכותכם -

המתנדבים הצנועים והמרגשים אחד אחת, המורים המופלאים שהצטרפו בעיניים מאירות כדי לקדם את התלמידים, 132 מנהלי בתי הספר הפרוסים בלמעלה מ 60 ישובים בארץ,  רכזות מתמטיקה ומדעים, עתודה מדעית-טכנולוגית ומתמטיקה תחילה, אגפי חינוך ורשתות חינוך, חברות ההי טק וכל הארגונים שהסכימו להציע לעובדיהם להתנדב, חברת טבע שמסייעת במימון תחום הכימיה,

המכללות להוראה – אורנים, אחוה, דוד ילין ולוינסקי – שמכשירות את המתנדבים

מטח, ששותפים לאתגר המקוון,

חברת אינטל שהצטרפה כחלוץ, בשותפות הכוללת תרומה משמעותית וגיוס רחב של מהנדסים – השנה 65 תומכי הוראה מגיעים מהקמפוסים של אינטל בארץ!

קרן טראמפ, שיזמה את שילוב המתנדבים בתחומי המתמטיקה והמדעים ומממנת חלק ניכר מהפעילות;

ומשרד החינוך - החל מרמת שר החינוך שהעלה על המפה את לימודי המתמטיקה, מנכ"לית המשרד מיכל כהן שמעוררת בי השראה בכל פעם שאני שומעת אותה בכל הקשור בשותפויות ועבודה בין מגזרית, איל רם שהאמין ותמך מתחילת הדרך, מוהנא פארס שמקדם את התכנית משמעותית, דסי בארי מנהלת האגף העל יסודי, ד"ר חנה פרל מנהלת אגף המדעים, נרית כץ מפמרית מתמטיקה, דורית טיטלבאום, מפמ"רית כימיה וצביקה אריכה מפמ"ר פיזיקה.

תודה על שאתם מאמינים, תומכים ועושים! 

ואיך מספרים בעצם על כל העשייה שלנו, שלכם? אוכל לספר על מתנדב בשיעור אחר, שהפך לתומך הוראה, ואז למורה והשנה הצטרפה אליו תומכת הוראה; על אח שהביא את  אחיו, ואחר את אחותו; על זוגות  נשואים שמתנדבים; על בחור חרדי שמתנדב בבי"ס חילוני; על דתיה לשעבר המלמדת באולפנה; על מתנדבים חלוצים בחברה הערבית; ועל מתנדב אחד בבית שאן; על מורים מעולים; על קשרים מצוינים בין מורים לתומכים; על תלמידים שהתחילו לעזור אחד לשני יותר "בגלל שאיציק עוזר להם כל כך". 

את הציטוטים המופלאים שקבלתם מורים ממתנדבים ומתנדבים ממורים – ראיתם בחוץ. 700 עדויות מרגשות אחת אחת, ויהיו עוד מי שיספרו בגוף ראשון הערב. 

רציתי לדבר על שני היבטים אחרים: על מאחורי הקלעים הפחות זוהר, ועל ההשפעה האמיתית. 

רציתי לספר על הצוות הנהדר של שיעור אחר, אשר במקצועיות ובצניעות, עם אנרגיה אינסופית, שואף תמיד לעשות יותר, ויותר טוב; הכל מאחורי הקלעים, ותמיד תחת ההגדרה הבלתי נסבלת שנקראת תקורות... כן, בלי תקורות זה לא היה קורה. צריך לגייס מתנדבים, להסביר, לראיין, למיין, לאתר בתי ספר ומורים, לשבץ, לשבץ... - כל אחד בדיוק איפה שהוא רוצה, ליד הבית, ליד העבודה, ליד תחנת הרכבת, ביום א' שאז הוא עובד  הבית, על הבוקר בדרך לעבודה, בשעות הצהריים, במגמת מתמטיקה אבל רק כתה ט, או רק י"א, במגמת פיזיקה, או רק בכימיה, עם תלמידים מצטיינים  או בבתי ספר בפריפריה, בבי"ס שבו הוא למד, אך לא בבי"ס שבו לומדים ילדיו.... ואחרי עמל רב, הקובייה ההונגרית הזו מסתדרת. ומגיעים לאוקטובר.

והם נכנסים לכתות, אבל אז זה רק מתחיל – לבדוק, לצפות, ללוות, ולשאול מה נשמע ואיך הולך, ולא להסתפק ב"בסדר" וגם לא ב"נחמד" אלא להקשות, ולהציע איך לעשות יותר מתאים, יותר אפקטיבי, יותר מדויק... ולהיפגש עם כל המורים והמתנדבים והמנהלת והרכזת ולקדם למידת עמיתים - מה קורה בכיתות האחרות? ולתאם את המרצים להכשרות, ולתזכר את המתנדבים לבוא, ולשכנע את כולם שגם חינוך מודדים.

כן, כן, צריך למלא תכנית שיתוף פעולה בין המורה למתנדב – מה היעד שלהם? איך ישיגו אותו? איך ימדדו? מתי?

ולבדוק השפעה. מה זה? 

במהלך השנה אנו שומעים על העלאת המוטיבציה, גירוי הסקרנות, תחושת המסוגלות, הנחלת ערך הנתינה; אך בהיותנו בתחום המתמטיקה, אנו מחפשים יעדים, נתונים, מספרים. בחודש האחרון התחלנו תהליכי מדידה ראשוניים ונוכל לשתף כבר במגמות העולות מהם: ראשית, משיחות עומק עם 80% מהמורים, הם מעידים על כך שלמעלה מ 30% מהתלמידים בכיתותיהם הושפעו באחד מהמדדים או יותר – בחרו במגמה מוגברת, נמנעה נשירתם מהמגמה או שיפרו הישגיהם! 

ברור שהיו גורמים משפיעים נוספים וקשה מאד לבודד את השפעת כל אחד מהם. השינויים לטובה בתחום המתמטיקה בבתי הספר הם פרי עמלם של גורמים רבים - מדיניות משרד החינוך, תוספת שעות, תכניות שונות, קמפיין תקשורתי ועוד.

יהיה זה לא נכון "לנכס" את ההצלחות דווקא לשיעור ביחד, ויחד עם זאת, קשה שלא לראות גם את חלקנו בהצלחה, בפרט כשאנו נסמכים רק על עדויות המורים שכימתו ברמת התלמיד כמה הושפעו לטובה במדדים אלו. כשאמרו לנו "הוא השפיע על כל התלמידים!" לא קבלנו תשובה זו והתעקשנו על 3 המדדים האלו בלבד. לאחר הבחינה המדוקדקת וה"אובר" קפדנית, אנו שמחים לבשר לכם ולנו על למעלה  מ- 30% שיפור!

על מנת לחפש גם נתונים אובייקטיביים-מספריים כמו רישום למגמה, מעבר להערכת המורים, ניהלנו שיחות  עומק עם בתי הספר. אחד הקשיים העיקריים היה למצוא קבוצת ביקורת מתאימה להשוואה – כתה מקבילה או נתונים משנים קודמות, שכן כל כך הרבה משתנים מתערבים מצויים כאןשכבות ברמות שונות, כיתות שאינן דומות במאפיינים שלהן, כיתות העוברות שינוי במהלך השנה; ובכל זאת ניסינו למצוא בתי ספר ששולבו בהם מספר תומכי הוראה ושניאותו לבחון בצורה יותר מדויקת נתונים מספריים.

הנתונים הדהימו אותנו, וגם עם כל הסייגים על ניכוס ההצלחה, מבחינתנו הם מהווים את תחילתן של מדידה כמותית והערכה אובייקטיבית, ואין ספק שזו התחלה יוצאת מן הכלל!!

כך למשל..:

  • בבית ספר ש"י עגנון בנתניה, עם 5 תומכי הוראה, חלה עליה באחוזי התלמידים מ-73% ל 100% תלמידים הממשיכים מכיתה י' לכיתה י"א בקבוצות החזקות.
  • בבית ספר תמר אריאל שפירא בנתניה בה משולבים 4 מתנדבים, התרחשה העלייה התלולה ביותר באחוזי התלמידים שניגשו בסוף י"א לבגרות 5 יח' מ30% ניגשים ל-94%
  • ארבעה תומכי הוראה שולבו בכל שכבת ט' בחט"ב סביונים ביהוד, חל גידול של 30% ממסיימי כתות ט' המשובצים ל-5 יח"ל בכיתה י' בתיכון, ביחס למסיימים בשנה"ל הקודמת
  • בתיכון אלון רמת השרון, שבו 6 תומכי הוראה, דיווחו על נשירה מזערית מחמש יחידות במתמטיקה ביחס לשנים קודמות.
  • השנה, לראשונה כל מתלמידי כיתה ט' בבית ספר שלאון בקרית גת (בו משולבים 6 תומכי הוראה) ממשיכים לקבוצה המוגברת של 4-5 יח' !  ותלמידים מהקבצה נמוכה יותר מבקשים לעשות מכינהולעלות לקבוצה זו.
  • גם באמי"ת עתידים באור עקיבא, שבו 6 תומכי הוראה, קרה דבר דומה. בשנים קודמות, כשהתקיימה בסוף ט' מכינה לסיוע לתלמידים להגיע למינימום הכניסה ל-5 יח"ל בתיכון, הגיעו אליה רוב תלמידי הכיתה המדעית החזקה. השנה, תלמידי הכיתה המדעית רובם ככולם לא נזקקו כלל למכינה! ואילו ספסלי המכינה התמלאו דווקא בתלמידי ההקבצות הנמוכות יותר שרוצים ללמוד בכתות ה 5 יחידות! 

תודה לבתי הספר שסייעו לנו לחשוב יחד כיצד להמשיך למדוד ולהעריך את התוכנית גם בשנים הבאות.

ואגב מדידה, לפני שנה נערך מחקר מטעם קרן טראמפ, במעורבות משרד החינוך ובאמצעות המכון לחינוך דמוקרטי על מודל השני בכתה, ושיעור ביחד הייתה שדה  המחקר שלו. אני ממליצה לכם על האתר הנהדר שהם הקימו עם תוצאות, מסקנות ורעיונות לגבי שילוב של שני בכיתה בתכניות אחרות. באתר שלנו יש לינק לשם.

מדד נוסף שאוכל להציג לכם הוא ההמשכיות – המורים והמתנדבים אנשים עסוקים הם וביקורתיים... בחירתם להמשיך בתכנית היא מדד חשוב בעינינו:

יש גם פה באולם מורים ותומכי הוראה שנה שניה, שלישית ואף רביעית. מבדיקה שערכנו ממש בשבועיים האחרונים, למעלה מ 60% מתומכי ההוראה רוצים בוודאות להמשיך להתנדב בשנה"ל הבאה, כ-30% שוקלים בחיוב, ורק  מעט מעשרה אחוזים אמרו שלא ימשיכו. מהם גם בעלי סיבה אובייקטיביות  המונעת מהם להתנדב. למעלה מ 60%  גם ציינו במפורש שהיו רוצים להמשיך ביחד עם המורים שלהם אליהם צוותו בשנה החולפת. מבין המורים  80% העידו שירצו להמשיך בתכנית, 10% נוספים אינם בטוחים ורק 10% אמרו שלא ימשיכו, שוב חלקם עקב סיבות אובייקטיביות כמו פרישה לגמלאות, מעבר בי"ס או שינוי במקצועות שמלמדים. למעלה מ 80% מהמורים ישמחו להמשיך עם תומך ההוראה הנוכחי שלהם. 

אבל מי פוגע לנו בסטטיסטיקה?...

מבין אלו שאנו יודעים לגביהם – שלושה עברו להוראה ומלמדים בבתי הספר שבהם התנדבו! תשעה בתהליכי הסבת אקדמאיים שבעה מתעניינים לשנה הבאה. 

ועכשיו, מאחר ואנו פה בשיעור ביחד, אני מזמינה לבמה שני שותפים מרכזיים שלנו, שבלעדיהם שיעור ביחד לא הייתה מה שהיא:

בלה אברהמס, סמנכ"לית קשרי חוץ של אינטל ישראל ואלי הורביץ, מנכ"ל קרן טראמפ 

רגע לפני שאני מזמינה את שר החינוך מר נפתלי בנט, אני רוצה להזכיר לכם את הקמפיין לגיוס מתנדבים שפורסם ב 30 לאוגוסט 2015 

תודה לך, שר החינוך, על שהעלית על סדר היום החברתי את המצוינות במתמטיקה ובמדעים, ולא רק; על שהאמנת בשיעור אחר מרגע פגישתנו לפני שנה פחות שבועיים בדיוק; ועל שאתה מקדם את התכנית במרץ, כולל הרחבתה לתחום  האנגלית! 

ותודה למיכל כהן, מנכ"לית המשרד, שלצערה עקב לוויה נבצר ממנה להגיע. בנימה אישית אומר שמיכל מעוררת בי השראה בכל פעם מחדש, בזכות  הישירות והכנות, ובעיקר בכל הקשור בשותפויות ועבודה בין מגזרית. יש פה אולם מלא בשותפות תלת מגזרית, על זה קמה עמותת שיעור אחר וזה מה שהיא עושה מדי יום. 

אנחנו פה כדי להמשיך ולסייע למערכת החינוך לפי המשימות שהיא בוחרת לקדם. אנו פה ביחד גם לשילוב תומכי הוראה באנגלית לבקשתכם, ואנו פה לעוד תחומים. יש לנו כבר עורכי דין שבקשו להשתלב באזרחות ולמה לא בתכנית החדשה של דיבור בציבור? שמעון פרס יזכיר לנו את הקמפיין, והבמה שלך. 

 

שאלות

מי שנרשם לאירוע יכול היה לצרף שאלות לשר. 60 שאלות נרשמו, כולן מעידות על אכפתיות אמיתית כלפי מערכת החינוך. העברתי את הרשימה כולה, ערוכה לפי נושאים, לבכירי המשרד כדי שאולי יוכלו לסייע בהארת נושאים שהשטח רואה.

[לבסוף בחר השר לשוחח בצורה חופשית, לשאול ולענות] 

אני מודה מאד לשר החינוך, על כל מה שעשה למען התכנית השנה ועל נכונותו להשתתף באירוע. נשמח אם תשאר איתנו עוד מספר דקות קטן לראות משהו שהכנו פה ממש עכשיו.

זה המקום שלנו להראות מה קרה  פה השנה. התלבטנו מאד איך. רצינו להעביר לכם את התחושה שלנו כל יום בעבודה. לפתוח בפניכם את קבוצת הווטסאפ של הצוות, את המיילים המרגשים שאני מתאפקת לא להעביר ולפעמים חוטאת: פעם לוועד המנהל, פעם לפורום של התכנית הלאומית, פעם לאיל. רצינו שתראו שכמספר המשתתפים, גם מספר הסיפורים, הרגעים המרגשים, ההצלחות. אז ניסינו משהו מקורי, אתם יודעים, אחר.... צילמנו סרט לפני כשבועיים בביקור של תלמידים ב HP סאיטקס, אבל בעיקר צילמנו כאן, היום, באירוע. ידין דלויה הצלם הנהדר שלנו "זרם עם הרעיון", ראיין, ערך, והנה זה לפניכם.

וכן, זו גם הפעם הראשונה שאני רואה את הסרט הזה...    

אני קוראת לאיל רם, סמנכ"ל וראש מנהל עובדי הוראה במשרד החינוך ולמוהנא פארס, מנהל התכנית הלאומית למצוינות במתמטיקה ובמדעים, להנחות את החלק הבא; ומזמינה את

  • הרב ספי שרמן, מנהל בתי הספר ראשית בנים, ואמי"ת ראשית בנות בתל אביב – שותף ותיק ויקר!
  • את ליאור טפר, תלמיד כתה ט' מחט"ב טביב בראשון לציון
  • את מיכל רם, מורה ורכזת מתמטיקה ועתודה מדעית טכנולוגית, חט"ב גוונים, ראש העין
  • ואת ערן נחשון, הפעם עולה אחרון, מנהל בחברת BondIT מתנדב שנה ראשונה בכתה י' מתמטיקה עם המורה סבטלנה איינגורן באורט רמת יוסף בבת-ים

פאנל

על העשרה והשראה כבר דברנו? יריב בש, מתנדב בשיעור אחר, התנדב גם היום לבוא ולספר לכם על אחד הפרויקטים שבעיני הכי מרשימים בשילוב יצירתיות מדע וטכנולוגיה עם השראה חינוכית וחברתית. יריב יספר לנו כיצד מנחיתים חללית ישראלית ראשונה על הירח! יריב, מייסד משותף (ועד לאחרונה גם מנכ"ל) SpaceIL – הקבוצה הישראלית המשתתפת בתחרות Google Lunar X-Prize להנחתת חללית על הירח. כיום מייסד משותף ומנכ"ל Flytrex Aviation ספק פתרונות תעופה של רחפנים.

יריב בש – מייסד ושותף Space IL 

תודה יריב, על מה שאתה עושה, על ההשראה לכולנו ועל הנכונות להתנדב גם כאן עבורנו. אחרי הרצאה כזו, עוד כמה מלים על אלו המהווים עבורנו השראה יוצאת דופן. תמיד קשה ברגעים אלו לבחור את אלו שבכל זאת עושים משהו יותר, אחר. כשנספר לכם, אני מאמינה שתבינו את הבחירה. כל מי שנציין נשמח אם יקום (ואת הצניעות רק רגע ברשותכם בצד...) כדי שיראו אתכם וכדי שנוכל להעניק לכם עוד משהו קטן מכל הלב.   

עירית כהן, מתנדבת זו השנה הרביעית. שלוש מהן עם יפה ורדי באורט אבין, באחת השותפויות היותר מיוחדות שלנו. מודה לכן יפה ועירית על המודל לחיקוי עבורנו לאמון בלתי נגמר בין מורה לתומכת הוראה. יפה פורשת השנה וזו הזדמנות להגיד לה תודה גדולה! והזדמנות להודות לאורט אבין על שותפות מזה 4 שנים. 

אלחנן שחם, גם הוא התנדב זו השנה הרביעית, החל מהפיילוט. מנהל חברה ומתנדב – מודל לחיקוי! 

איל רוזין ומרינה וולוך – צמד של מורה ותומך, העובדים יחד שלוש שנים עם אותה כתה מ-י' עד י"ב כי היה חשוב לאיל הקשר עם התלמידים. והם כבר סגרו שמתחילים מחזור חדש בשנה הבאה... כל זה קורה באורט שפירא כפ"ס, בי"ס שפעיל בתכנית כבר מראשיתה. איל, אגב, הביא גם את אחיו רן להיות תומך הוראה. 

גיא גרוסמן ושרה שמש – צמד נוסף באורט אבין, ביחד כבר שלוש שנים במדעי המחשב, ונראה כי ממשיכים לרביעית.... 

"אורי את אורי" אנו מכנים אותם, אורי סלומון ואורי שאבי, שניהם מתל מונד, הגיעו דרך גיוס של הנהגת ההורים בישוב ומתנדבים כבר שנה שלישית. 

מיכל בונר, שלוש שנים תומכת הוראה, ומהן שנתיים בריגלר נתניה עם מלכה לוי. גם במיכל דבק חיידק ההוראה והיא עשתה הסבה, אבל עדיין ממשיכה להתנדב!  

לאחר שהתנדב בשיעור אחר 4 שנים דרך חברת אלוט תקשורת, עבר רונן פישמן לשיעור ביחד ומתנדב כתומך הוראה זו השנה השלישית, מתוכן שנתיים בצייטלין. 

גיורא זוסמן, מתנדב כבר שנה שלישית ברעננה, שנתיים באמי"ת רנננים והשנה באוסטרובסקי עם מירה כהנא רכזת העתודה בבית הספר. 

והנציג הצפוני שלנו, גל וייס, המתנדב מזה שלוש שנים באורט פסגות בכרמיאל, מהן שנתיים עם המורה פיאנה בלזר. 

סנדרה צוריאנו מורה בתכנית מהשנה הראשונה, החלה בסינגלובסקי ולקחה אותנו גם למקיף יהוד. בשנתיים האחרונות  מלמדת עם ליאור פישוב, עובד HPE ביהוד, המוביל את הפעילות בחברה והגדיל משמעותית את מספר המתנדבים. כיום יש 8 תומכי הוראה מהחברה, ובמהלך השנה ליאור מרכז את הפעילות וחונך אותם. ליאור- הלוואי עוד כמוך! 

ינון שפירא הוא מנהל צוות ב HP סאיטקס שהחליט שעבודה שזה לא מספיק, וגייס את עשרת חברי הצוות שלו להתנדבות בשלושה בת"ס בנתניה. תמיכת ההוראה הפכה חלק מהיום יום של הצוות, והתלמידים שהוזמנו לביקור בחברה בסוף השנה התקבלו בצורה מאד מרגשת. אבי, אחד מתומכי ההוראה אמר להם עם כניסתם: "אתם קבלתם אותנו כל כך יפה כל השנה, אנו רוצים לגמול לכם בקבלת פנים דומה פה אצלנו".   

בני הנגאל ואירנה קופלר הם תומך מיוחד ומורה יוצאת דופן שלקחו את השותפות הזו עוד צעד קדימה, וכיום בני הוא תומך הוראה של מגמת הפיזיקה כולה בבי"ס שרת בנתניה. בני העביר סדרת הרצאות בביה"ס, לקח את התלמידים לסיור בתעשייה האווירית שם גם ראו את מטוס הלביא שבני היה חלק מצוות התכנון שלו בעבר..

אירנה יוצאת השנה לצערנו לפנסיה, וזו הזדמנות להודות לה ולאחל המשך הצלחה.

ברגע של כנות, ולא לציטוט...נגלה לכם  שבתחילת הדרך חששנו. חששנו שתומך כמו בני, עם עבר, השכלה, ניסיון וידע משמעותיים בתעשייה יהווה איום מסוים על המורה שתקבל אותו כתומך. לשמחתנו החשש שלנו התבדה, בני ואירנה ידעו לתעל את הערך המוסף של בני מבלי לפגוע בהתנהלות, והוכיחו את מה שמוכיחים כל הזוגות האחרים – אם יש מטרה משותפת לקדם את התלמידים – זה עובד! 

שותפות ראויה להערכה יש לנו עם המובילות האזוריות של תכנית עתודה מדעית טכנולוגית הדוחפות ומקדמות בצורה יוצאת דופן כל אחת בבתי הספר שלה, ובזכותן, ובזכות הרכזות הבית ספרית,  שילבנו לא מעט תומכי הוראה בכיתות. הרשימה ארוכה והעזרה גדולה. תודה לכולכן! 

לא נוכל לסיים אירוע זה בלי ה-סיפור כולו של שיעור ביחד – אבי נתן.

אבי, לשעבר מנכ"ל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בארץ, ובכיר בחברה העולמית, התנדב שנים בשיעור אחר דרך מיקרוסופט. כשעלה הרעיון לשיעור ביחד בקשתי לפגוש אותו כדי לחבר את מיקרוסופט לתהליך. אבי אמר לי שהוא בשלבי פרישה מהחברה אבל מעניין אותו אישית להיות תומך הוראה. מאז הוא מלווה את התכנית. אבי היה תומך ההוראה הראשון – קראנו לו "פילוט לפילוט". שנה תמך בפיזיקה באורט יקנעם, ושנה לאחר מכן במתמטיקה באורט גרינברג בטבעון; עשה הסבת אקדמאים באורנים; ומזה שנתיים מורה למתמטיקה באורט גרינברג כמובן... ואם זה לא מספיק לסיפור – פתח השנה את דלת כתתו לנעם ספיבק, תומכת הוראה ששמה לה למטרה לקדם את הבנות המתקשות בכיתה.

מה אם לא זה, הסיפור כולו של תעשיה, הוראה, ציונות ובסוף – האנשים מעוררי ההשראה שעושים את כל אלה.

ורגע לפני סיום, תודות מיוחדות:

לועד המנהל של שיעור אחר, ולבעיקר לריצ'י רוברטס העומד בראשו – על התמיכה, ההכוונה והאמון! לסיון לנדמן שעבדה 10 שנים בעמותה וניהלה את התכנית הזו בעבר בתשלום והיום עוד הרבה בהתנדבות; ולגפנית שבלעדיה הערב הזה לא היה קורה...

יש לכולנו עוד הרבה עבודה ביחד, ולשמחתי זו עבודה מאתגרת, מלאת סיפוק והנאה. מודה לכם מראש על כל התמיכה גם בהמשך...

תודה לכולכם וערב טוב.