שותפים יקרים,

מנכ"ל משרד החינוך מר שמואל אבואב,

מוהנא פארס, מנהל אגף תכניות לאומיות מערכתיות במשרד החינוך,

תודה לכולכם – תודה שאתם כאן איתנו הערב, ותודה גדולה עוד יותר שאתם איתנו לאורך כל הדרך.

חלקכם שותפים שנים רבות, ממשיכים בפעילות ומחברים רבים נוספים.

תודה גדולה למשרד החינוך, לשר, למנכ"ל, למוהנא פארס ולאיל רם, על האמון המתמשך ושיתוף הפעולה למען תלמידי ישראל.

בשנה השש עשרה להיווסדנו, ניקח אתכם לסקירה, נשתדל שלא תהיה ארוכה מדי, על המסע המשותף.

התחלנו עם פעילות בשש כיתות בשנת 2002 וכיום 800 כיתות נהנות מההעשרה ומהשראה מדי שנה.

את סיפור ההתפתחות כמו גם השאיפות לעתיד, בחרנו להציג דרך שותפים מיוחדים שפגשנו לאורך השנים, בודדים  מתוך אלפי המתנדבים, המורים והשותפים האחרים למסע שלנו; אלו שמסמנים עבורנו ותק, צמיחה, מגזרים ופריסה.

גאוותנו הגדולה ביותר היא רשימת הארגונים הוותיקים המתנדבים, שרק הולכת ומתרחבת עם השנים.

ארגונים עסקיים, ציבוריים, חברתיים ואקדמיים המלמדים קורסי העשרה של שיעור אחר בתחום עיסוקם - 12 מפגשים בכיתה ופעילות שיא, מגיעים מדי שבוע ברוטציה וחושפים את הילדים לעולמות חדשים. בכל ארגון מוביל ארגוני, האחד מבין המתנדבים שגם מרכז את הפעילות בתוך הארגון. הערב נציין את אלו שעושים מאחורי הקלעים במסירות אין קץ לאורך שנים ארוכות -

דוד אל-עד, מחברת ברן, המסור והוותיק ביותר, אתנו ממש מתחילת הדרך.

עזר צפריר מרשות ניירות ערך, על שנים רבות ומיוחדות של הובלה, מהן ביחד עם לביא אבנת שגם כשעבר לרשות להגנת הפרטיות לקח אותנו איתו והמשיך להוביל.

אחד התחומים שהולכים ומתרחבים מדי שנה הוא השתתפותם של בתי המשפט בשיעור אחר.

לפני עשור קידמה את הפעילות בבית משפט השלום בחיפה השופטת עדי חן-ברק, ויחד עם השופטת ישראלה קראי-גירון, הובילו את התנדבות השופטים והעוזרים המשפטיים ומלמדים בקביעות בשני בתי ספר בחיפה – יהודי וערבי; כאשר לאחרונה צירפו להתנדבות גם את בית המשפט המחוזי בחיפה. כיום מלמדים כבר 10 בתי משפט בכל הארץ, 18 קורסים בעברית ובערבית!

רק לאחרונה בטקס מינוי שופטים בחרה כבוד נשיאת בית המשפט העליון השופטת חיות, לציין  את שיעור אחר בדבריה על חשיבות המעורבות החברתית של שופטי ישראל:

 

"קצרה היריעה מלפרט את כל שורת הפרויקטים המבורכים שבהם נוטלת מערכת בתי המשפט.... אך אני מבקשת בכל זאת להתעכב במילים ספורות על פרויקט אחד, יחיד ומיוחד שבו אנו השופטים ועובדי מערכת בתי המשפט נוטלים חלק כבר למעלה מעשר שנים. כוונתי לפרויקט בשם "שיעור אחר" המתנהל על-ידי עמותה המשלבת מתנדבים מהמגזר העסקי והציבורי במערכת החינוך בכל הארץ.. ששמה לה למטרה לקדם ולהרחיב את האופקים של תלמידים ממגוון אוכלוסיות ובפרט אוכלוסיות מחוסרות הזדמנויות, להעשיר את חוויותיהן הלימודיות, לפתח את חשיבתן הביקורתית, לאפשר להם להכיר דמויות מעוררות השראה ולשתף פעולה עם מערכת החינוך באמצעות שיטות הוראה חווייתיות ודינמיות.  

במסגרת זו פועלים שופטים ועוזרים משפטיים המעבירים שיעורים שבועיים, הכל בהתנדבות כמובן, בנושאים הכלולים במערכי השיעור. המתנדבים מלמדים בכיתות שנבחרו על-ידי בית ספרם להשתתף בפרויקט, ובסיום השנה מבקרים התלמידים בבית המשפט וזוכים לשמוע דיון משפטי אמיתי והרצאה, וכן מנהלים התלמידים בעצמם משפט מבוים ומקבלים טעימה מהעשייה השיפוטית. המשובים המתקבלים מן הפרויקט החשוב הזה מרגשים מאוד. מדובר במפגש פורה, מפרה ומעצים.

זהו בעיניי חינוך לדמוקרטיה במיטבו. זה שכרנו ועל כך גאוותנו. כפי שציינתי, אני סמוכה ובטוחה כי אתם השופטות והשופטים המצהירים אמונים היום תמצאו עם הזמן את הדרך להשתלב גם בפעילות התנדבותית זו שלנו."

בעולם המשפט, לוקחות חלק פעיל במיוחד הפרקליטויות - פרקליטות המדינה ומחוזות חיפה, ירושלים, תל אביב ומרכז, עשרות קורסים לאורך השנים, רבים מהם במסגרות מאתגרות של נוער בסיכון.

ארגונים נוספים ותיקים, שפועלים עמנו כבר 14-15 שנה, מתנדבים, תורמים ומסייעים פרו בונו –

משרד עו"ד שבלת ובראשם עו"ד ריצ'י רוברטס המשמש כיו"ר העמותה;

פירמת ארנסט אנד יאנג, ובראשם היו"ר רונן בראל שמתנדב מדי שנה;

ומשרד עו"ד יגאל ארנון, ובמיוחד תודה גדולה לעו"ד ברק טל, שבנוסף גם מארחים אותנו דרך קבע במשרדם ללא כל תמורה!

ארגונים המתנדבים עשור ויותר - חדשות 2, הרשות להגבלים עסקיים, משרד האוצר, משרד הביטחון ומשרד עו"ד ש. הורביץ;

ועיריית תל אביב, על מחלוקותיה השונות, שהובילה בעקבותיה רשויות מקומיות נוספות להתנדב.

תודה מיוחדת לעדנה סבן, סגנית הגזבר בעיריית תל אביב, על הובלה מעוררת השראה.

פעילות המגזר הציבורי הולכת ומתרחבת, מחוז מביא מחוז, ומחלקה מביאה עוד מחלקה, וכך גדלה הפעילות גם במשטרה, במשרד הביטחון וברשות המיסים.

דוגמא מרשימה להרחבה היא רשות האכיפה והגביה, ובמיוחד רונית רוזין מנהלת מחוז ת"א שהכניסה את שיעור אחר במסגרת תכנית רשות האכיפה למניעת החוב הבא. קורסי ההעשרה בכלכלה וצרכנות נבונה מועברים על ידי עובדי הרשות בכל הארץ.

בעשור האחרון אנו מתרחבים במיוחד עם עשרות סניפי בנק, המלמדים כלכלה וצרכנות ומעניקים לתלמידי כיתות ה'-ו' בכל הארץ  כלים חיוניים בתחום הצרכנות הנבונה.

 • לפני עשור הצטרפו ראשונים סניפי בנק יהב בהצלחה גדולה;
 • בנק הפועלים נכנס לפעילות רחבת היקף בפריסה ארצית משמעותית;
 • מרכנתיל מתנדבים במיוחד במגזר הערבי והחרדי;
 • בנק לאומי הצטרפו לאחרונה עם עשרות סניפים וכבר השנה לימדו 40 כיתות בפריסה רחבה בחברה היהודית והערבית.
 • ודיסקונט הצטרפו אך לפני שנתיים, בשני קורסים של המטה הבכיר ביותר, ואנו מקווים שזוהי רק ההתחלה...

העבודה עם סניפי הבנק מביאה אותנו לפריפריה הרחוקה – אילת, מג'דל שאמס, קרית שמונה, חצור, קצרין ואחרים!

פעילות נוספת שאנו מלווים היא שיעור אחר הורים, מתנדבים שהביאו את הרעיון לבתי הספר של ילדיהם ומכאן גדלה תנועה של הורים מתנדבים באמצעות קורסי ההעשרה שלנו, והתכנית שיעור מהבית, הנמצאת באתר שלנו לשימוש כל הורה וכל בית ספר שרוצה להעשיר את תלמידיו.

לפני שש שנים התחלנו בתכנית חדשה, שיעור ביחד. ראינו מתנדבים רבים שרוצים ויכולים לתת יותר. זיהינו שיש צורך וענין בבתי הספר לשלב מתנדבים איכותיים, המביאים ידע בדיסציפלינות הנלמדות; והבנו שהדרך הנכונה היא לשלב אותם ביחד עם המורים בכיתות. קראנו להם תומכי הוראה. ומאז זו היסטוריה... וחלק מפעילות משרד החינוך אותה אנו גאים להפעיל.

תומך הוראה מגיע לבית הספר פעם בשבוע לשעתיים, לאורך כל השנה ומצטרף למורה בכיתה.

כיום תמיכת ההוראה, לבקשת משרד החינוך, נעשית במתמטיקה, פיזיקה, כימיה ואנגלית; כאשר המתנדבים מהווים מבוגר נוסף המסייע לתלמידים, למורים ולהוראה.

דמות נוספת, חיזוק נוסף כמענה לתלמידים, חיבור הרלבנטיות של המקצועות הנלמדים, הבאת העולם שבחוץ לתוך הכיתות, מבט נוסף על המוטיבציה ללמוד. מפיילוט של 17 מתנדבים לפני שש שנים, אנו מפעילים מזה שנתיים 400 תומכי הוראה בכל הארץ.

הותיקים שבהם - לפני שנתיים ציינו אותם, ועדיין הם פה!  -          

עירית כהן, החלה בפילוט וסיימה השנה שנה שישית!

ושבעה מתנדבים סיימו השנה שנה חמישית - גיא גרוסמן, רונן פישמן, אורי סלומון, אורי שאבי, איל רוזין, גיורא זוסמן ומיכל בונר (עשתה הסבה להוראה ועדיין מתנדבת...)

מפאת אורך הרשימה לא נוכל לציין גם את 21 המתנדבים שממשיכים שנה רביעית, 76 שנה שלישית, 111 זו השנה השניה. מהם גם כאלו המלמדים שתי כיתות ואף שלוש במקביל מדי שבוע! 

כיום יש לנו כבר נתונים ברורים ומשכנעים על ההשפעה המשמעותית של תומכי ההוראה בכיתות.

בסוף שנת הלימודים הקודמת אספנו נתונים רבים על פעילות תומכי ההוראה ובמהלך השנה ניתחנו ועיבדנו אותם.

גילינו תוצאות מרחיקות לכת ומשמעותיות מאד, שפורסמו בהרחבה באתר העמותה.

עבודת ההערכה התייחסה ל- 246 הכיתות בהן התנדבו תומכי הוראה במתמטיקה ובמדעים.

אספנו נתונים על מספר התלמידים בכיתות - בתחילת השנה, במהלכה ובסופה; על ציוני התלמידים במבחני הכיתה ובחינות הבגרות; ערכנו ראיונות עומק עם מורים; ובחנו את תכניות שיתוף הפעולה שנכתבות בין תומכי ההוראה למורים.

והנה מקצת ממה שראינו:

 • תומכי ההוראה השפיעו על 35.5% מכל תלמידי הכיתה; ועל 73% מהתלמידים בהם ביקשו המורים להתמקד בתוך הכתה.
 • בזכות תומכי ההוראה, יותר תלמידים מקבלים מענה בשיעור, מתאפשר תרגול רב יותר ונפתחו ערוצים חדשים להבנת החומר.
 • בהשוואת 47 כיתות, אשר מולן היו כיתות ביקורת בעלות מאפיינים דומים באותו בית ספר, בהן לא היו תומכי הוראה, מצאנו:

אחד, כי הכיתות עם תומכי ההוראה היו גדולות יותר (בעיקר כי שם בחרו בתה"ס לשלב את המתנדבים ואיפשרו לעוד תלמידים לקבל הזדמנות לחמש יחידות), אך למרות גודלן, הנשירה מאותן כיתות היתה נמוכה פי שניים מאשר בכיתות ללא התכנית!

שניים, ציון הרף של הכניסה לכיתות המוגברות לא ניבא את ההצלחה של התלמידים; כלומר בכיתות עם תומך הוראה, גם אם רף הכניסה אליהן מבחינת ציון היה נמוך יותר, התלמידים הדביקו את הפער בציוני סוף השנה אל מול כיתות אחרות שבהן מלכתחילה נכנסו תלמידים עם ציון גבוה יותר!

ממצאים אלו מחזקים את עמדת התכנית הלאומית של משרד החינוך לפיה מתן הזדמנות לתלמידים להצטרף למסלול ה 5 יחידות היא אפשרית, חשובה והכרחית כדי לשפר את יעדי ההצלחה.

ניתן לראות שתומך ההוראה הינו חלק בלתי נפרד מהיכולת לנתק בין נתוני הפתיחה של התלמידים לבין הישגיהם בהמשך הדרך ובכך לתת להם את ההזדמנות למוביליות חברתית.

בחרנו להציג כאן את הנתונים המתייחסים למתן הזדמנות אמיתית. עוד על ממצאים חיוביים, ובכלל זה הצלחה במבחני הבגרות, כאמור במחקר המלא באתר שלנו ממש בימים הקרובים.

לשמחתנו בתי הספר חווים את הערכים המוספים של התכנית, פותחים את שעריהם, והמורים שמיטיבים לשלב את תומכי ההוראה יכולים להרוויח אף הרבה מעבר.

כך לדוגמא, מירי אמסלם, מורה למתמטיקה בעירוני א' בחיפה, המשתתפת בשיעור ביחד כבר שלוש שנים ואיתה השנה תומכי הוראה בשתי כיתות. מירי משלבת את המתנדבים היטה בכיתה, מקיימת איתם שיח בסוף כל שיעור על איך היה ומה ניתן ללמוד ובכך מאפשרת למתנדבים להיות שותפים משמעותיים ולתרום יותר ויותר.

התפקיד החשוב של המורים בא לידי ביטוי גם בשיעור אחר, כך אבישג ציליק, מורה מבי"ס מוריה בבאר שבע, שמלווה קורסי העשרה כבר ארבע שנים, מכינה את התלמידות, משוחחת עם כל מתנדב לפני השיעור, ומעבדת עם התלמידות לאחריו מה למדו. לא בכדי חגגו המתנדבים לאבישג יום הולדת מרגש...

לאורך השנים חשוב היה לנו לקדם פעילות לטובת אוכלוסיות שקשה יותר להגיע אליהן, אם כקהל יעד מוגדר ואם באיתור מתנדבים מקרב אותן אוכלוסיות כדי להוות עבורם מודל חיקוי והשראה. האתגרים רבים, ואנו לא מוותרים.

נספר בקצרה על אוכלוסיות אלו, ונשמח לכל חיבור אפשרי שלכם להרחבה.

 • אנו מודים על התנדבותם של שני ארגונים חברתיים מיוחדים - עולים ביחד וטק קריירה - שבזכותם פוגשים התלמידים מודלים לחיקוי יוצאי אתיופיה;
 • עם השנים מתרחבת הפעילות בחברה הערבית, ממנה נציין את -
 • תומכי ההוראה - מוחמד מוראד המלמד פיזיקה במקיף בסמת ואוסמא אגרביההמלמד זו השנה השנייה שתי כתות מתמטיקה בתיכון אלכרמה בחיפה;
 • את עו"ד מת'קאל סמארהשמוביל פעילות של קבוצת משפטנים בטירה מזה 12 שנה;
 • את חברת אלפא אומגה מנצרת שסיימו שנה חמישית של התנדבות;
 • ואת מונדר מוסא היקר, מנהל מערך הפרימיום של בנק לאומי מחוז חיפה וגליל, שלאורך 4 שנות התנדבות מהווה שגריר שלנו בצפון, הוביל את הסניף שלו והמשיך להתנדב עצמאית שני קורסים בשנה.
 • הרחבה מיוחדת נעשית בכיתות חינוך מיוחד, בבת"ס לחינוך מיוחד ובכפרי נוער כמו מנוף בעכו, טוקאייר, תקומה ואחרים.
 • ובמגזר החרדי? עולם שלם, שלשמחתנו פותח את שעריו ומבקש פעילות. בבתי ספר רבים מלמדים לימודי ליבה ומכינים את התלמידים לחיי תעסוקה, ואנו גאים להיות חלק ולסייע. כמו בכל התחלה נדרשת סבלנות, ובעיקר לאתר את הראשונים שמוכנים לצאת להצטרף – להתנדב ולשלב בבתי הספר.

בשיעור אחר מלמדים מתנדבים ומתנדבות מהחברה החרדית - הרשות לאכיפה בתל אביב, וסניפי בנק מרכנתיל באשדוד, ובנק הפועלים במאה שערים; וגם מתנדבים חרדים תומכי הוראה במתמטיקה, מודל חיקוי אמיתי, בהם נציין את רפי כהן, עובד אינטל, תומך במתמטיקה לתלמידי כתה י' בבי"ס שערי רחמים בירושלים. 

נשמח לכל חיבור שלכם בעולם הזה, כדי שהחברה החרדית תהיה חלק בלתי נפרד מעשייה חינוכית זו.

לסיום, אספר לכם על תחום חדש, לקידום המודעות של תלמידים ומורים לשילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה.

פניה שקבלנו מהקרן לרפואה הובילה אותנו לפתח תחום חדש, אותו התניעה השנה בפילוט כל כך מוצלח, ד"ר מורית בארי, מנכ"לית ביה"ח השיקומי אלי"ן, שמתנדבת גם מטעם בוגרי וקסנר, כאן בכפר הנוער בן שמן. מתנדבי אלי"ן המופלאים, אחד אחד, עם ידע עצום ונשמה ענקית, הגיעו אחת לשבוע לתלמידי בי"ס זיו בירושלים להציג בפניהם מקצועות טיפוליים, להוריד סטיגמות ולפתוח את לבם. תודה מורית וצוות אלי"ן שהענקתם לנו את הזכות לפתוח תחום חדש של התנדבות, חשוב מאין כמוהו.

דרך ההתרחבות הכי משמעותית ונכונה מבחינתנו היא המלצות חבר-מביא-חבר וארגון-מביא-ארגון, או כמו במקרה של אמינה מוסלח, מנהלת בי"ס ביר אל אמיר בנצרת - מנהלת בי"ס מביאה ארגונים, בהם ביה"ח האנגלי בנצרת. תודה אמינה!

ותודה גדולה לכל המורים והמנהלים השותפים לדרך, כי בלעדיכם, גם עם מתנדבים נהדרים, כל זה לא היה קורה.

מוזמנים כולכם, מורים, מתנדבים ושותפים, להמליץ, לחבר ולהגדיל את מספר התלמידים שיזכו להנות מהפעילות גם בשנים הבאות, כי מבחינתנו – רק להוסיף כמה שיותר למעגל העשייה החברתית-חינוכית המעשירה ומרגשת כל כך.

 

מתנדבים שציינו בשמם מוזמנים מאד לקבל מאתנו עוד דבר מה שיוכל להעשיר את תרומתכם החינוכית. צוות העמותה יפגוש אתכם בסיום האירוע.

ולסיכום תודה קצרה אך גדולה

לצוות העמותה על הפעילות המקצועית והמסורה לאורך כל השנה,

לוועד המנהל התומך ומסייע,

למנחים שהסעירו אותנו בדיונים מרתקים,

לכפר הנוער בן שמן על האירוח הכל-כך לא מובן מאליו, ובמיוחד לאילנה טישלר האחת והיחידה, למשה, לגאולה, לשימי ולגלעד.

ולחברות פעמית, פריגת ונביעות שתרמו מכל הלב.

המשך ערב נעים.